niedziela, 24 stycznia 2016

Komedia Ludzka w dźwiękach - Kobieta porzucona i Eugenia Grandet

Balzak serwuje mi coraz lepsze kąski, a ja nie potrafię mu odmówić. Proszę wciąż o dokładkę, ślinię się na myśl o następnej książce i połykam z rozkoszą każde zdanie. Ta czytelnicza dieta nie tuczy i smakuje jak żadna inna. Zapraszam na kolejną porcję audiobooków z Komedii Ludzkiej.



Kobieta porzucona

Znów historia o miłości, uczuciu, zrodzonym wbrew woli otoczenia i mimo różnicy wieku kochanków. Związek wzburzony chęcią wzbogacenia się i pokonany przez nią. Często w balzakowych historiach mierzą się te dwie miłości – do człowieka i do pieniądza – i jak dotąd zawsze wygrywa ta druga. Zdecydowanie nie napawa to optymizmem.

Opowieść ta, jest jeszcze krótsza niż Bank Nucingena, jest też na szczęście o wiele prostsza i dużo bardziej zrozumiała. Akcja toczy się jedynie wokół dwojga zakochanych, ich pierwszego spotkania, dalszych losów i zaskakującego zakończenia. Jeżeli macie godzinę i czterdzieści minut, a nie wiecie jak ją zapełnić, Kobieta porzucona przyjdzie Wam z pomocą, zaprezentuje możliwości pióra Balzaka i być może zachęci do zapoznania się z kolejnymi audiobookami.

Drogi mój, serce kobiety ma bardzo głębokie zakamarki, do dziś sama nie znałam granic mego serca, jak nie znałam granic miłości. Największe nieszczęścia, jakie mogą spaść na nas, jeszcze są lekkie w porównaniu z samą myślą o nieszczęściu tego, kogo kochamy.


Jedyne, co mi w niej przeszkadzało, to odrobinę irytujący głos lektorki – Joanny Domańskiej. Dodatkowo można zauważyć pewne różnice w wymowie nazwisk między lektorami, dlatego też nie od początku pewna byłam, że główną postacią jest tutaj wicehrabina, która pojawiła się już w Ojcu Goriot.

Eugenia Grandet

Moja ulubienica. Wspaniałe są postacie występujące w powieści. Feliks Grandet – bednarz, można rzec, że bezwzględny dusigrosz, liczykrupa, kutwa – przy całym swoim olbrzymim majątku wiedzie wraz z żoną i córką, które trzyma pod butem, skromne niemal ascetyczne życie. Jego jedyna pociecha, na skutek bogactw swego ojca, stała się najlepszą partią w okolicy, a o jej rękę biją się dwa znamienite rody z Saumur, gdzie toczy się akcja. Matka Eugenii to kobieta dość bezbarwna, trochę zahukana stanowczością męża, posłuszna i wierna małżonkowi. Dom Grandetów uzupełnia jeszcze niezastąpiona służąca Nanon, dzielnie dysponująca skromnie wydzielanymi przez swego pana surowcami.



Pozorną sielankę prowincji zakłóca przybycie Karola Grandet, dalekiego kuzyna Eugenii. Nie trudno domyślić się, że dziewczyna zakochuje się w krewniaku, poprzez jego obecność zaczyna dorastać, rozumieć otaczający ją świat i jego mechanizmy, poznaje w końcu siłę pieniądza. Siłę tę wykorzystuje, by pomóc ukochanemu, zmuszonemu wyjechać na kraniec świata. Przed wyjazdem Eugenia i Karol ślubują przed sobą miłość, obiecują wyczekiwać dnia ponownego połączenia.

Zbyt dużo już napisałam, by wyjawić jeszcze co dzieje się podczas nieobecności ukochanego tytułowej bohaterki, a tym bardziej jak układa się ich życie po jego powrocie. Mogę jedynie powiedzieć, że jak dotąd to moja ulubiona pozycja z Komedii Ludzkiej Balzaka. Każda postać wzbudza jakieś emocje – można nienawidzić Feliksa, współczuć Eugenii, dopingować gospodarnej Nanon, rzucić pobłażający uśmiech do żony bednarza, trzymać na celowniku Karola.

Wspaniałość tych postaci i ich poczynań tworzy wspaniałość całej powieści.


Kobieta porzucona
Honoriusz Balzak
czyt. Joanna Domańska
Wolne Lektury
Eugenia Grandet
Honoriusz Balzak
czyt. Wiktor Korzeniewski
Wolne Lektury


0 komentarze :

Prześlij komentarz

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tą wiadomością z innymi.
Polub, udostępnij, napisz komentarz, podaj dalej!