czwartek, 12 listopada 2020

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie w kilku odsłonach! Przedstawiam moją interpretację górskich wędrówek po tym malowniczym paśmie Sudetów Środkowych.

Nie będę tutaj powielała opracowań geologicznych i historycznych, których znaleźć można wiele w przestrzeni Internetu, nie będzie setek zdjęć i górskich widoczków. Chcę tylko zaproponować kilka możliwości zdobycia Gór Wałbrzyskich, ponieważ uwielbiam planować takie wędrówki. A jeżeli Tobie potrzebna w tym pomoc, to nie bój się pytać – chętnie doradzę.

Krótka lekcja geografii: pasmo Gór Wałbrzyskich należy do Sudetów Środkowych i składa się z kilku części: Masywu Trójgarbu i Krąglaka, Masywu Chełmca, Kotliny Wałbrzyskiej, Gór Czarnych i Rybnickiego Grzbietu. Najwyższy szczyt pasma to Borowa – 853 m n.p.m.


Góry Czarne - Borowa

Punktem obowiązkowym wyjazdu w Góry Wałbrzyskie jest ich najwyższy szczyt, nagradzający strudzonych turystów cudowną panoramą z wieży widokowej. Proponuję zacząć z okolic wałbrzyskiego dworca głównego – dla zmotoryzowanych znajdzie się miejsce parkingowe, a podróżujący pociągiem też nie będą mieli daleko na szlak. Szukamy żółtych oznaczeń i ruszamy w drogę.

Opcja 1

Trasa prowadzi przez Zamkową Górę (616 m n.p.m.) i ruiny Zamku Nowy Dwór i dalej do Przełęczy Koziej, skąd obieramy czarny szlak na Borową (853) – nie bez przyczyny nazywany „ścieżką przez mękę”. Schodzimy czerwonym (dla urozmaicenia - żeby nie wracać tą samą trasą) i cofamy się do Przełęczy, wybieramy niebieski szlak, którym zaliczymy Kozła (774 m n.p.m.), Wołowca (776), Małego Wołowca (718) oraz Dłużynę (685). Ostatecznie wracamy do punktu wyjścia czarnym szlakiem.

Opcja 2

Dla kogo 3,5 godziny w górach to za mało, proponuję wydłużyć trasę o Rybnicki Grzbiet, czyli szczyty: Jałowiec Mały (741 m n.p.m.), Jałowiec (751) oraz Jedliniec (735).

Opcja 3

Mała wariacja poprzedniej trasy, czyli opcja dla tych, którzy nie lubią dwa razy chodzić tymi samymi szlakami. Zamiast wracać zielonym, można ruszyć niebieskim w stronę Jedliny-Zdrój, a następnie żółtym szlakiem z powrotem do Przełęczy pod Borową.


Chełmiec i Trójgarb

Oddalamy się od Wałbrzycha na zachód, by podbić kolejne szczyty Gór Wałbrzyskich. Charakterystyczny Chełmiec, naszpikowany wieżami RTV, z krzyżem wieńczącym drogę krzyżową znajdującą się na zboczach góry oraz kamienną wieżą (dostępną chyba tylko latem). Na Trójgarbie natomiast panoramę można podziwiać o każdej porze z pięciu tarasów niedawno otwartej wieży widokowej.

Ciekawostka: choć Chełmiec nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, zaliczany jest do Korony Gór Polski. Dawny, błędny pomiar, wynikał z nieprawidłowego umieszczenia punktu triangulacyjnego na jego wieży widokowej.

Opcja 1

Ciekawa opcja trasy z wykorzystaniem Kolei Dolnośląskich – wyruszamy z dworca w miejscowości Witków lub Boguszów-Gorce, kierując się głównie zielonym i niebieskim szlakiem. Oprócz Chełmca (851 m n.p.m.) i Trójgarbu (778) możemy zdecydować się na zdobycie Borecznej (710) i Mniszka (704), a jeśli je odpuścimy (tutaj trasa bez nich), zaoszczędzimy około 50 minut i 2 km. Dlatego warto zacząć wycieczkę od Witkowa i w zależności od zasobu czasu i sił, zdecydować o dalszych losach wyprawy schodząc już z Chełmca.

Jeśli nie bardzo cieszy nas wizja dłuższej wycieczki, możemy zdecydować się na krótszą trasę, za cel obierając tylko jeden z głównych szczytów.

Opcja 2

Na Trójgarb możemy wybrać się na przykład od północnej strony z miejscowości Stare Bogaczowice, idąc szlakiem czerwonym i czarnym. Po drodze można zahaczyć jeszcze o szczyt Jagodnik (619 m n.p.m.).

Opcja 3

Od wschodniej strony masywu Trójgarbu wędrówkę możemy zacząć od pałacu w Strudze, idąc niebieskim szlakiem przez szczyty Węgielnik (621 m n.p.m.) i Modrzewiec (602). Wracając, możemy również zahaczyć o Jagodnik.

Opcja 4

Na Chełmiec, oprócz pokazanej wcześniej opcji, chyba najciekawiej jest iść z Lubomina. Trasa prowadzi częściowo przez łąki, z których uchwycić można piękne panoramy okolic.

Opcji w Górach Wałbrzyskich jest naprawdę wiele i można nimi żonglować, jak się komu podoba w zależności od miejsca noclegu, ilości posiadanego czasu i kondycji. Jedynie na masyw Krąglaka (położonego dalej na zachód od Trójgarbu) prowadzi tylko jeden szlak łączący Gostków z Marciszowem. Poza tym mnogość turystycznych tras i atrakcji, jakie oferują rejony Wałbrzycha, to świetny plan na wakacje, zwłaszcza jeżeli mamy więcej czasu i z Gór Wałbrzyskich ruszymy dalej na znajdujące się tuż obok Góry Kamienne.


0 komentarze :

Prześlij komentarz

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tą wiadomością z innymi.
Polub, udostępnij, napisz komentarz, podaj dalej!