poniedziałek, 26 października 2015

Kultura wyborcza

Karty wyborcze stały się nośnikiem wielu emocji. Jedni wylewają na nie swoje żale i obficie rozpisują na temat politycznej sceny. Inni dopisują do listy fikcyjne postacie lub rysują sarnę z krzesłem na głowie. Klasyczny krzyżyk przy nazwisku kandydata wydaje się powoli przechodzić do lamusa. Czy to dobrze, że władze pozwoliły nam na odrobinę szaleństwa przy urnach?Z tego co pamiętam, prawa wyborcze nabywamy wraz z ukończeniem 18 roku życia. Pełnoletność to jednak nie to samo co dojrzałość. Nie chcę tego oceniać, ale warto zadać pytanie: czy z poważnych rzeczy można robić kabaret? To zjawisko powinniśmy podzielić na dwie grupy. Tych, którzy przy okazji oddania głosu dorysowują kwiatki, serduszka i inne dziwy, ale jednak oddają ważny głos. I na tych, którzy z premedytacją „psują” karty do głosowania. Można to robić – ostatecznie każdy ze swoim prawem wyborczym robi co chce. Pytanie, po co? Żeby zdobyć sławę wśród kolegów podczas jednej ze szkolnych przerw albo żeby zaśmiecać fb?

A może warto by się zastanowić, dlaczego przykładowa sarna z krzesłem na głowie zdobywa taką popularność? W ogóle, dlaczego cała ta inicjatywa z wymyślaniem swoich kandydatów i „sztuka wyborcza” rosną w siłę? Gdybyśmy dziś przeprowadzili następującą ankietę: mówisz polityk – myślisz…? Podejrzewam, że w miejsce wielokropku otrzymalibyśmy wiele odpowiedzi typu: kłamca, złodziej, aferzysta… Problemem naszej klasy politycznej jest to, że nie mają klasy. Frustracja wyborców jest coraz bardziej widoczna, a to jest jeden z objawów. Abstrakcyjne postaci w takim wypadku mają swoją rację bytu.


Najwięcej „wyborczej sztuki” pojawiło się na kartach do głosowania w maju. O polski żelazny tron, prócz partyjnych kandydatów, ubiegały się postacie z Gry o tron i legendarna już sarna z krzesłem na głowie.


Silne były również argumenty zwolenników Magdy Gessler:

„Czy też nie przemawia do Ciebie żaden kandydat? Czy chcesz, żeby Twój prezydent był w stanie wprowadzić rewolucje na które nikt inny nie jest gotów? Wybór jest tylko jeden... Magda Gessler, znana restauratorka, kreatorka smaków i kobieta, która nie boi się niczego a zmiany to dla niej chleb powszedni. Jeśli masz ochotę zobaczyć #KrajoweRewolucje w TVN co tydzień, jeśli chcesz widzieć jak pani Magda tłucze talerze biurokracji i rzuca ostrymi jak noże argumentami to wiesz co robić...”


Wybory parlamentarne nie przyniosły na Facebooku wysypu wydarzeń z cyklu „25 października głosuję na…”, nawołujących do wpisywania na kartę alternatywnych kandydatów. Mimo to jednak niektórzy postanowili pochwalić się swoją inwencją twórczą. W tym także celebryci.


0 komentarze :

Prześlij komentarz

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tą wiadomością z innymi.
Polub, udostępnij, napisz komentarz, podaj dalej!