Książki na cenzurowanym

Na rynku wydawniczym wciąż pojawiają się nowe tytuły. Co drugi tak soczyście zachwalany, że niemal nie można oprzeć się pokusie posiadania go na własność. Rabaty, promocje dnia, sezonowe wyprzedaże książek… No i co tu robić? Trzeba kupować. A stare książki na przykurzonych regałach cichutko chlipią.


Odpalamy wehikuł czasu, przenosimy się w czasy PRL-u i siadamy z lekturą w wygodnym fotelu. Czas na pożółkłe kartki. Czas na książki za tysiące. Czas na książki na cenzurowanym!

Przeczytaj więcej o cyklu Książki na cenzurowanym »

Lista ocenzurowanych i zrecenzowanych:

49 opowiadań - Ernest Hemingway

Jeszcze zanim przeczytałam przedmowę autora, bałam się tej książki. Myśl o konfrontacji z wielkim nazwiskiem i jego wielkim dziełem odrobinę mnie paraliżowała. Na dodatek, tuż przed rozpoczęciem lektury 49 opowiadań zobaczyłam „100 książek, które trzeba przeczytać” według Empiku i ze strachu prawie odłożyłabym Hemingway’a z powrotem na półkę.

A jak królem, a jak katem będziesz - Tadeusz Nowak

Powieść? Baśń. Może i nawet ballada. Ballada o wiejskiej sielance i szalonej, niepokornej młodości przerwanej wojną. Poprzeszywana biblijną symboliką historia Pietrka, który z króla życia staje się katem.

Bajki robotów - Stanisław Lem

Kosmos jest bajeczny. Był juz długo przed tym, jak w głowie Lema zrodził sie pomysł umieszczenia tam blaszanych stworków. Ale to dopiero z nimi galaktyki nabieraja wyrazu, zaczynają mienić się absurdem, ciętym poczuciem humoru, odbijają blask ludzkiej głupoty i naiwności. Mimo że lemowskie roboty są o lata świetlne stąd, to tak naprawdę wcale się od nas nie różnią.

Ben Hur - Lewis Wallace

Wciągająca historia niesłusznie skazanego człowieka, który mimo przeciwności losu powraca, by zemścić się na swoich oprawcach. Historia o nadziei wyzwolenia narodu spod jarzma rzymskiego imperium. Powieść o wyborze między cichym i spokojnym, a wytwornym i pełnym zaszczytów życiem. I to wszystko w czasach chrystusowych.

Biesiada widm - Aleksander Dumas

Nie będę kłamać – pierw zaintrygował mnie tytuł. Jest odrobinę zagadkowy, mroczny i przykuwa uwagę. Później nazwisko autora – co mógł zawrzeć w tej niewielkiej książeczce twórca Trzech muszkieterów? Na pewno nie kolejną powieść przygodową.

Egipcjanin Sinuhe - Mika Waltari

Pamiętacie z lekcji historii dzieje starożytnego Egiptu? Nie? Fakt, jedna strona szkolnego podręcznika na nikim wrażenia nie zrobi i nie wryje się w pamięć. Jeśli jednak kogoś temat interesuje i chce wiedzieć więcej, niż to, że mieszkańcy „Czarnego Lądu” wznosili monumentalne grobowce w postaci piramid, które dziś są celem wielu wycieczek, a zamiast królów i cesarzy rządzili tam faraonowie, polecam sięgnąć po Egipcjanina Sinuhe Miki Waltariego.

Jeden dzień Iwana Denisowicza - Aleksander Sołżenicyn

"To ludzie ludziom zgotowali ten los" - tak powiedziałaby Zofia Nałkowska. Jaki los? Los piekła na ziemi. Piekła pod postacią sowieckich łagrów.

Książę Srebrny - Aleksy K. Tołstoj

Całkiem przypadkowo sięgnęłam po książkę zupełnie genialną. Na przepastnych półkach ze starymi książkami czekał na mnie prawdziwy książę, zupełnie jak z bajki. Niczym prawdziwy rycerz na białym koniu i w czarnej obwolucie podbił moje serce i uwolnił z wysokiej wieży przeciętnych czytadeł.